klima alırken nelere dikkat edilmeli

klima alırken nelere dikkat edilmeli

İleti serderm » Cum Nis 08, 2011 9:16 pm

Boğucu yaz sıcaklarından kurtulup, rahat bir nefes almanın yolu, klimalardan geçiyor. Ancak klima alırken dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. İşte klimalar hakkında bilinmesi gerekenler....

Yazın bunaltıcı sıcaklarından kurtulmanın tek yolu klimalar... Ama rast gele de klima alınmıyor. Uzmanlar klima alırken kullanılacak odanın durumum ve iklim şartlarının önemli olduğunu vurguluyor. İşte klima alırken dikkat edilmesi gerekenler... Klimalar, insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan, toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar tüm alanlarda kullanılan klima, artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç duyulan bir cihaz haline geldi. Bunu oluşturan ana etken gelişen teknoloji ile bütünleşen klimalardan daha az enerji ile daha fazla verim alınması. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanında teneffüs ettiğimiz havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizliyor.

Klima alırken nelere dikkat edilmeli?
Sadece "bir klima cihazım olsun" mantığı ile hareket edilmemeli, kalitesi kanıtlanmış ürünler tercih edilmeli. Uzun yıllar beraber olacağımız klimayı satan firmanın tüketici memnuniyetini ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına özen gösterin. Klima satın alırken kullanılacak cihazın modeli tercihi ve kapasitesi hakkında uzman kişilerin tavsiyelerini dikkate alın.

Hangi kapasitede klima seçmeliyiz?
Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Elektrik enerjisini konfora dönüştüren cihazlar olarak da tarif edebileceğimiz klimaların, ısıtma ve soğutma kapasiteleri binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlı ve bu kriterlerin mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanması gerekiyor. Teknik etüd yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi, maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olur.

Klima nasıl monte edilmelidir?
Klima cihazlarının seçimi kadar montaj yeri ve montaj şekli de çok önemli. Bu nedenle klima, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından monte edilmeli.

Klima sağlık açısından zararlı mıdır?
Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı, sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgarının karşısında durulmamalı. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaynaklanıyor.
Resim
serderm
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
İleti: 42
Kayıt: Çar Nis 06, 2011 4:05 pm

Split Klimalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron