Chiller

Chiller

İleti serderm » Per Nis 07, 2011 11:45 am

CHİLLER

Sıvıların soğutulmasında kullanılan bir iklimlendirme cihazıdır. Prensip olarak özel bir gazın sıkıştırılıp genleşmesi ile bu hallerdeki tepkimelerden faydalanılarak sıvının soğutulmasında kullanılır. Chillerler temel olarak 3 üniteden oluşur.

1. Kompresör : Gazın borularda dolaşmasını sağlayan elemandır.
2. Evaparator : Sıvının soğutulduğu bölümdür.
3. Kondanser : Isınan gazın soğutulduğu bölümdür.

Chillerler kondanserin soğutulmasına bağlı olarak 2 tip olarak üretilirler

1. Hava Soğutmalı chillerler : Kondanser ünitesi hava ile soğutulan tip chillerlerdir.
2. Su soğutmalı Chillerler : Kondanseri su ile soğutulan tip chillerlerdir. Bu tip chillerlerde Kondanser ünitesinin bir adıda kuledir. Su soğutmalı chillerler genel olarak yer kapasitesi düşük binalarda kullanılır. evaparatör binanın bodrumunda kule ise binanın üzerinde olur.
Chillerin çalışma mantığı : İlk chiller amonyak gazı ile üretilmiş bildiğimiz gibi amonyak insan sağlığına zararlı bir maddedir. Daha sonra farklı gazlar kullanılmış ve kullanılan bu gazlar atmosferde sera etkisi yaratabilecek türden gazlarmış son yıllarda bir çok ülkenin altına imza attığı bir anlaşma ile chiller gazları atmosfere zarar vermiyecek şekilde üretilmeye başlanmıştır. Chillerlerde kullanılan bazı gazlar R222,R222A,R5222 bunlar hatırlayabildiklerim. Bu gazların tepkimesi şu şekildedir gaz ince borularda sıkıştırılır sıkıştırılan gaz ısınmaya başlar gazın sıkıştırıldığı bu bölüme kondanser denir. Gaz ince borudan daha geniş bir boruya geçtiği zaman genleşir ve ısısını tekrar kazanmak için etrafından ısı alır ve soğutmak istediğimiz sıvı bu bölümde bulunur sıcaklığı alınan sıvı soğur bu bölüme evaparatör denir. Gazın borularda dolaşmasını sağlayan bölüm ise kopmresördür. Chillere örnek olarak en iyi evlerimizdeki buzdolağlarını gösterebilirim. Buzdolaplarının arkasında bir bölüm vardır ve buraı sıcaktır işte oraya kondanser denir. Buzdolaplarında dondurucu bölüme ise evaparatör denir. Kompresör ise buzdolaplarında genelde arka bölümde konranserin altında olur.
Resim
serderm
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
İleti: 42
Kayıt: Çar Nis 06, 2011 4:05 pm

Chiller Su Soğutma Grupları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron